Новини
Кулинарна работилница "Готвене с диворастящи растения"
19.05.2025

И тази година проведохме любимо наше събитие – „Кулинарна работилница: готвене с диворастящи растения и разходка сред природата“. Програмата включваше лекция, водена от Апостол Апостолов, от която участниците научиха за над 30 диворастящи растения, подходящи за приготвяне на храна. Представихме им нашите любими растения за готвене и им предоставихме рецепти, а те споделиха своя опит и познания с нас. В останалото време бяхме на терен. В двора на Къща за гости Ботаника се запознахме с ядливи „плевели“, които присъстват почти във всеки селски (а понякога и градски) двор, но човек дори не подозира, че те са ядливи и от тях стават превъзходни ястия. Посетихме и градините на Фондация Ботаника Лайф, където участниците видяха съчетанията между диворастящи растения и култивирани такива и научиха как дивата част на една градина може да увеличи количеството и разнообразието на храна, добита от градините. Посетихме и прекрасно място в Преславската планина, което ни очарова с богатството си на растителни видове, великолепните природни гледки и разнообразието от ядливи диви растения. И не на последно място, в маршрута включихме места край реки и водоеми, откъдето си набрахме ядливи водни растения, които внесоха колорит и пиперлив вкус на ястията, които си приготвихме. Всъщност, в това се състоя кулинарната работилница – приготвяне на ястия с набраните от нас растения от природата. Освен че сами си приготвяхме храна, за нас се грижеше и шеф-готвач Кирил Георгиев, който демонстрира оригинални кулинарни рецепти. Ето списък с всички над 20 диворастящи растения, с които приготвихме ястия, салати и десерти, а с някои си направихме и ароматни чайове:
Глухарче, полски кострец, компасна салата, червена детелина, слез, широколистен живовляк, теснолист живовляк, папур, воден кресон, голяма тлъстига, полска паламида, пиринейски здравец, цвят шипка, хибридна чобанка, полски хвощ, обикновено плюскавиче, маточина, риган, див лук, левурда, див синап, коприва, лапад, киселец.
А може би най-ценното на работилницата беше възможността да се срещнем с интересни хора, всеки по своему споделящ идеята за изграждане на по-тясна връзка с природата и усвояване на житейски уроци от срещите ни с нея.
До следващия път!