Новини
Богатството Природа
17.04.2024

Природата е най-ценното богатство на нашата планета. Природата може без нас, но ние не можем без нея. Човечеството е свикнало да разчита на природните богатства. Сякаш приемаме въздуха, който дишаме, водата, която пием, енергийните ресурси, които ползваме, за даденост. Но за да ги има и занапред, трябва да сме по-осъзнати и да се вглеждаме в заобикалящия ни свят, както в детайлите, така и в неговата цялост. Всички знаем, че съвкупността от всички елементи на природата съставлява нейното биоразнообразие и ние разчитаме на правилното му функциониране, за да ни има и нас.
За съжаление, биоразнообразието е в криза и много от факторите за това са свързани с човешката дейност, като обезлесяване, замърсяване, глобално затопляне, унищожаване на местообитания и прекомерна експлоатация на природни ресурси. Бързата загуба на видове, на която сме свидетели днес, се оценява от експерти като 1000 до 10 000 пъти по-висока от степента на естествено изчезване (степента на изчезване на видове, която би настъпила без човешка намеса).
Статистиките и последствията са стряскащи! Само за първите четири месеца на 2025 година, в света са загубени над 1 518 383 хектара гори, а над 755 474 055 хора на планетата са без достъп до безопасна питейна вода.*
Биоразнообразието е термометър, който измерва здравето на живота на земята. Но как да се погрижим за неговото опазване? Това може да изглежда като неимоверно голяма задача, но за постигането на всяка голяма цел започваме от разделянето ѝ на малки стъпки.
Всяка малка стъпка е от значение!
Всеки може да се постарае да намали потреблението си на различни продукти, да намали отпадъците си, да пести ресурси, да се включва в еко инициативи за опазване на видове и местообитания, за почистване. Можем да генерираме зелена енергия по правилния начин, като поставяме фотоволтаици на съществуващи сгради, а не в полето. Можем да практикуваме щадящо земеделие, без употребата на химикали, да компостираме, да рециклираме. Можем да правим и много други неща, но е важно и да се образоваме непрекъснато, а също и да споделяме наученото. И покрай всичко това, не бива да забравяме да се наслаждаваме на природата! Като отваряме очите и ушите си за случващото се навсякъде около нас, можем да играем важна опазваща роля.
Ние, в Ботаника Лайф, практикуваме устойчив начин на живот и работа. С организирането на курсове ориентирани към природата, целим да въвлечем повече хора в изграждането на общество, съпричастно към опазването ѝ. Обученията ни на тема „Растенията на България“, „Птиците на България“, „Устойчиво земеделие“, „Готвене с диворастящи растения“, „Строителство с естествени материали“ и редица други, събират участници от цялата страна. Те не само дават нови знания, но и свързват хората в една обща цел – Да има природа и за децата ни!
Фондация Ботаника Лайф организира множество присъствени и онлайн обучения, посветени на растенията в градината и природата: https://www.botanicalife.org/courses















